مکانیکال سیل

مکانیکال سیل

مکانیکال سیل که نام دیگر آن سیل مکانیکی است قطعه ای مهم بوده که برای آب بندی در پمپ ها به کار برده می شود، به عبارت دیگر از مکانیکال سیل برای جلوگیری از نشتی سیالات به داخل سیستم پمپ استفاده می شود. مکانیکال سیل از قطعات بسیار حساسی تشکیل شده اند که این قطعات به صورت دو سطح صاف ساخته شده که یکی از این سطح ها ثابت و سطح دیگر متحرک می باشد. سطح ثابت مکانیکال سیل بر روی کاسه پمپ قرار می گیرد و سطح متحرک ان بر روی قسمتی از آن که در حال گردش است قرار داده می شود.

یکی از موارد مهمی که باید در مورد مکانیکال سیل به آن توجه کرد جلوگیری از خشک شدن آن می باشد که برای این امر باید روی سطح صاف مقداری از مایعی که در حال جریان است قرار بگیرد تا این کار سبب روانکاری در مکانیکال سیل گردد. با توجه به اینکه مکانیکال سیل یکی از قطعات اصلی در پمپ به شمار می آید بنابراین باید در هنگام انتخاب این قطعه دقت زیادی داشته باشید زیرا در صورت خرابی آن کل پمپ از کار کردن باز می ایستد و خراب می شود. برای انتخاب یک مکانیکال سیل سالم باید به شرایط و نکاتی که در این قسمت برای شما بیان می کنیم دقت کنید تا انتخاب شما درست و اصولی باشد.

نکات مهم در هنگام انتخاب مکانیکال سیل

باید به قسمت چرخشی و قسمت ثابت سیل مکانیکی توجه کرد و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل نمود. همچنین در مکانیکال سیل باید به فشار موادی مانند مواد جامد و یا مایع و گاز که در حال عبور هستند نیز توجه کرد که در صورت بالا بودن فشار در این مواد ممکن است سبب خرابی مکانیکال سیل گردند. باید به حرارت محیط و سیالی که از مکانیکال سیل می گذرد نیز توجه باشید دما و حرارت بیش از حد نباشد. سرعت چرخش محور نیز یکی از مورادی است که در انتخاب این محصول باید به آن توجه کنید و همچنین باید به شرایط سیال و قطر مورد نظر محور نیز توجه داشته باشید. این مورد را نیز در نظر داشته باشید که با انتخاب درست این محصول می توانید کیفیت کار را بالا ببرید و جلوی هزینه های اضافی را نیز بگیرید. این محصول که نام دیگر آن نافی نیز می باشد می تواند در دماها و فشارهای بالا و همنچنین سرعت های زیادی دورانی به کار برده شود.

با توجه به اینکه از مکانیکال سیل برای جلوگیری از نشت انواع مختلفی ازسیالات مانند مایعات خورنده و یا سمی و همچنین مایعات کثیف استفاده می شود بنابراین می توان طبقات مختلفی را برای مکانیکال سیل در نظر گرفت. البته لازم به ذکر است که اصول و کارکرد تمامی مکانیکال سیل ها شبیه به هم بوده و فقط در شکل ظاهری و نوع طراحیشان با یکدیگر تفاوت دارند. مکانیکال سیل دارای مزایا و معایبی نیز می باشد که در این قسمت به ذکر چند مورد از آن اشاره می کینم.

مزایای استفاده از مکانیکال سیل

• این محصول از هدر رفتن و ایجاد نشتی مواد با ارزش جلوگیری می کند.
• به نیروی گریز از مرکز برای جلوگیری از نشتی کمک می کند.
• اگر روغن خراب باشد یاتاقان ها خراب می شوند اما استفاده از مکانیکال سیل باعث می شود تا یاتاقان ها دچار خرابی نگردند.
• به دلیل بودن نشت فواره ای در سیل، خوردگی در این محصول کاهش پیدا می کند. لازم به ذکر است که استفاده طولانی ازآن باعث می شود تا مکانیکال سیل نیاز به تعمیر مداوم نداشته باشد. می توان برای تمامی مایعات از سیل استفاده زیرا از جنس های مختلف متناسب با ماده مورد نظر ساخته می شود.
• استفاده از این محصول به کاهش آلودگی زیست محیطی نیز کمک می کند و همچنین خاصیت خود تمیز کنندگی دارد و می تواند درون خود را تمیز کند.
• هزینه نگه داری از مکانیکال سیل بسیار پایین است واز این رو مقرون به صرفه نیز می باشد.

معایب استفاده از مکانیکال سیل

• هزینه های راه اندازی اولیه برای مکانیکال سیل تقریبا بالاست.
• مونتاژ یا دمونتاژ آنها کاری حرفه ای است و باید توسط افراد متخصص انجام شود.

یکی دیگر از مواردی که باید در مورد مکانیکال سیل به آن توجه کنید این است که جنس آنها با توجه به دور پمپ و فشار و نوع سیال عبوری متفاوت است که معمولا جنس آنها از سرامیک – کربن و یا سیلیکن و یا سیلیکن – وایتون است که بهتر است برای سیالاتی که ذرات ریز در آنها وجود دارد از سیلیکون کارباید استفاده شود و برای سیالاتی که فاقد ذرات ریز هستند و دور آنها نیز طبیعی می باشد از جنس کربن استفاده شود. برخی از سیالات وجود دارند که دارای ضریب حساسیت بالا هستند و نشتی آنها نیز حداقل می باشد برای این موارد می توان از سیل با جنس تنگستن کارباید استفاده کرد اما برای پمپ هایی که دیرتر گرم می شوند و یا دچار اختلاف در گرما هستند می توان از سیل سرامیکی استفاده کرد.

برای خرید و فروش مکانیکال سیل باید به نوع مواد سازنده و کیفیت آنها نیز توجه کرد چرا که داشتن کیفیت بالای آن می تواند بر ویژگی های مختلف ان نیز تاثیر زیادی داشته باشد. موادی که این محصول از آن تشکیل می شود باید تحمل هر درجه حرارتی از هر سیالی را داشته باشد به این صورت که درجه حرارت مختلف سیالات بر روی شکل ظاهری و میزان مقاومت آن تاثیری نداشته باشد. همچنین مکانیکال سیل باید دارای قدرت بالایی باشد که فشار مایعات و یا سرعت های چرخشی بر روی آن تاثیری نداشته باشد. سیل ها دارای انواع مختلفی هستند که نام برخی از این سیل ها چرخان است به این صورت که در این نوع سیل فنرها یا آکاردئونی ها با شفت شروع به چرخیدن می کنند. نوع دیگری که وجود دارد سیل ثابت است که در این نوع سیل، فنرها با شفت ها نمی چرخند و نوع سوم از مکانیکال سیل ها، سیل آکاردئونی فلزی می باشد که هر کدام با توجه به شرایط مورد نظر می توان از آنها استفاده کرد.

سیل های جفتی را می توان جلوگیری از سیالاتی که با ارزش هستند و یا خطرناک می باشد و یا در صورت نشت برای محیط خطر آفرین هستند به کار برد. به عنوان مثال می توان برای مایع سمی با گاز و ماده ای که سبب آتش سوزی می شود و یا مواد سرطان زا و یا مواد رادیو اکتیو از این سیل استفاده کرد. نوع دیگری از مکانیکال سیل وجود دارد که به آنها فشنگی می گویند به این صورت که کار نصب در آنها راحت بوده و می توان راحت پروانه را در آن تنظیم کرد بدون انکه در بار سطح سیل اشکالی ایجاد شود. مکانیکال سیل باید به صورت هیدرولیکی متعادل گردد زیرا این کار باعث می شود تا حرارت بین سطوح صیقلی ایجاد نگردد زیرا گرمای به وجود آمده می تواند روی سطوح مختلف مانند سطوح کربنی و روکش دارد تاثیر بگذارد.

همچنین این گرما نیز می تواند روی الاستومرها و مخصوصا الاستومر دینامیکی نیز تاثیر زیادی داشته باشد. جهت خرید مکانیکال سیل می توانید با مراکز فروش معتبر در این زمینه ارتباط بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. این مرکز از جمله مراکز فروش با سابقه در زمینه خرید و فروش مکانیکال سیل می باشد که با داشتن کادری مجرب توانسته کلیه محصولات خود را با کیفیت بالا به سراسر کشور ارسال کند.